تبلیغات
آنچه باقیست فقط خوبی هاست .

آنچه باقیست فقط خوبی هاست .
در کله پزی ها هم 'زبان' از 'مغز' گرانتر است،درست مثل جامعه ای که چرب زبان ها از عاقلان ارزشمندترند...
نویسندگان

آتش در نَیِستان 

متاسفانه دیرهنگامی است که اعتقادات دینی مردم هدف شبیخون فرهنگی دشمن قرار گرفته است  و به هزار دلیل غیر موجه مسئولان فرهنگی و عالمان دینی از تاثیرات مخرب آنها غافل مانده اند یکی از این نقاط هدف که شوربختانه خیلی آرام و بی سر و صدا در میان لایه های مختلفی از جامعه ی انسانی ما شیوع پیدا کرده و مثل خوره به جان عده ای از هموطنان ما افتاده است بحث نزول و ربا خواری است . سالهاست که توجیهات غلط و نادرستی در باور مردم شکل گرفته است که چون بانک ها به سپرده های مردم سود می دهند یا با پرداخت تسهیلات بانکی از مردم سود می گیرند بنابراین ما هم می توانیم بدون انجام تشریفات بانکی پول های خودمان را به عنوان وام به مردم پرداخت کرده و از آنان بهره و سود بگیریم . بدعتی که خیلی سریع برای آن کلاه شرعی هم درست شد و با فریب افکار عمومی نزول و ربا خواری که در قرآن کریم گناهی بزرگ و جنگ با خدا و رسولش معرفی شده به کار روز مره ی عده ی سود جو و منفعت طلب از خدا بی خبر تبدیل گردید تا آنجا که حتی عده ای در پوشش مغازه دار و کاسب عملاً به مردم پول می دهند و نزول آنرا با بهره های فراوان از آنان می گیرند. خداوند  ربا خواری را حرام دانسته و در آیات متعددی از قرآن کریم مردم را از ربا خواری نهی فرموده و آنان را بر حذر داشته است . از جمله در سوره بقره آیه 279 (( فَإِن لَّمْ تَفْعَلُواْ فَأْذَنُواْ بِحَرْبٍ مِّنَ اللّهِ وَرَسُولِهِ وَإِن تُبْتُمْ فَلَكُمْ رُؤُوسُ أَمْوَالِكُمْ لاَ تَظْلِمُونَ وَلاَ تُظْلَمُونَ )) " پس اگر نمی کنید این کار را و دست از ربا نمی کشید اعلام کنید به جنگ با خدا و رسول خدا و اگر توبه کنید از ربا پس از برای شماست مایه و اصل اموال شما نه سود آن که ربا است ، ظلم نکنید و مظلوم هم نشوید. "

قرآن کریم در این آیه ی شریفه ، ربا خواری را اعلام جنگ با خدا و رسول خدا دانسته است . اگر همین یک آیه هم در باب ربا خواری نازل شده باشد کافی است تا آدمی به این کار متوسل نشود چرا که اعلام جنگ با خدا و رسول خدا یعنی  کفر ، طغیان و سرکشی در برابر خداوند متعال و کسی که در برابر  فرمان الهی طغیان کند کافر و محکوم به عذاب و آتش دوزخ است  . یا در سوره روم آیه 39 (( وَ ما آتَیْتُمْ مِنْ رِباً لِیَرْبُوَا فی‏ أَمْوالِ النَّاسِ فَلا یَرْبُوا عِنْدَ اللَّهِ وَ ما آتَیْتُمْ مِنْ زَكاةٍ تُریدُونَ وَجْهَ اللَّهِ فَأُولئِكَ هُمُ الْمُضْعِفُون‏ ))  "و آنچه می دهید از ربا تا اینکه بیفزاید در مالهای مردم ، بدانید که زیاد نمیشود آن مال نزد خدا و برکت در آن مال نیابد و آنچه میدهید از زکات که میخواهید ثواب خدا و رضای او را آن گروه زیاد کننده اند مال خود را. "

رسول اكرم صلى ‏الله ‏علیه ‏و ‏آله می فرمایند
اِنَّ اللّه عَزَّوَجَلَّ لَعَنَ آكِلَ الرِّبا وَمُؤكِلَهُ وَكاتِبَهُ وَشاهِدَیْهِ؛
خداى عزوجل رباخوار و ربا دهنده و نویسنده و شاهد بر آن را لعنت كرده است.

یا در حدیثی دیگر رسول اكرم صلى الله علیه و آله می فرمایند :  
أتَیْتُ لَیْلَةً اُسْرِىَ بى عَلى قَوْمٍ بُطونُهُم كَالْبُیوتِ فیهَا الْحَیّاتُ تُرى مِنْ خارِجِ بُطونِهِمْ فَقُلْتُ: مَنْ هؤُلاءِ یا جَبْرَئیلُ؟ قالَ: هؤُلاءِ أَكَلَةُ الرِّبا؛
شبى كه به معراج رفتم برمردمى گذشتم كه شكم هایشان چون خانه اى بود و در آنها مارهایى وجود داشت كه از بیرون شكمهایشان دیده مى شد. پرسیدم: اى جبرئیل اینها كیستند؟ گفت: اینان رباخوارانند.

باز حدیث دیگری از رسول اكرم صلى الله علیه و آله نقل است که می فرمایند : 

مَن باعَ وَ اشتَرَی فَلیَحفَظ خَمسَ خِصال وَ إلّا فَلا یَشتَرینَّ وَ لَا یَبیعَنَّ: ألرِّبا وَ الحَلفَ وَ کِتمانَ العَیبِ وَ الحَمدَ إذا باع وَ الذَّمَّ إذا اشتَرَی.
هر که تجارت می کند باید از پنج چیز دوری گزیند و گرنه اصلا خرید و فروش نکند: ربا، قسم خوردن، کتمان عیب، تعریف از کالایی که می فروشد و بدگویی از کالایی که می خرد

با این اوصاف و حکم صریح قرآن کریم ،  متاسفانه برخی مثل آب خوردن ربا می خورند وجامعه ی انسانی و اسلامی ما را به ننگ ربا خواری آغشته می کنند .  در کمال تاسف ربا خوار و ربا دهنده و بنویس و شاهد بر آن فراوانند در گوشه و کنار ما کسانی هستند که حتی دم از دیانت می زنند اما به ربا خواری مشغولند شاید شما نیز در اطراف و اکناف خود کسانی را سراغ داشته باشید که پول ربا می خورند آنچه که مایه ی تاسف شدید است اینکه هیچ کار فرهنگی در این رابطه و برای جلوگیری از این کار صورت نمی گیرد شاید تنها کاری که سالی یک بار انجام می پذیرد در فصل برداشت محصول گندم است که عده ای با نصب بنر به سنت نیکوی جمع آوری زکات آگاهی می دهند  شورای فرهنگ عمومی این شهرستان باید در این زمینه کاری انجام دهد  متاسفانه چالش های ضد فرهنگی فراوانی همچون ربا خواری ، دروغ گوئی ، ریا ، طلاق، زیر آب زنی ، تهمت و اتهام ، ظاهر سازی ، غیبت و... به کار روزمره ی عده ای تبدیل شده و حسناتی مانند احسان ، نیکی کردن ، صله رحم ، قرض الحسنه ، خمس و زکات و.... آنچنان که شایسته است انجام نمی گیرد .  زندگی انسان همچون نیستانی است که هر لحظه با شعله ای می تواند آتش گرفته و از بین رود . ربا خواری همچون آتشی در نیستان زندگی است که نه تنها ربا خوار و ربا دهنده که سایر هموطنان ما را نیز طعمه ی شعله های خود خواهد نمود  ما امیدواریم که سنت نیکوی قرض الحسنه جای خود را به جنگ و دشمنی با خدا و رسولش یعنی ربا خواری بدهد در نوشته های بعدی بیشتر در این خصوص خواهم نوشت .(محمد نعمتی - وبلاگ نقاطع)

[ شنبه 25 دی 1395 ] [ 04:11 ب.ظ ] [ محمد نعمتی ]

.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

محمد نعمتی هستم متولد بیستم بهمن 1352 روستای هزارانی (شهرستان آبدانان)فوق لیسانس تاریخ و فلسفه آموزش و پرورش ، بیش از بیست و پنج سال سابقه خدمت در آموزش و پرورش( ۱۱ سال كارشناس اداری ) یك دوره چهار ساله عضو شورای اسلامی هزارانی - بیش از ۱۰ سال عضو شورای حل اختلاف - در دانشگاه آزاد اسلامی ، جهاد دانشگاهی و آموزشهای ضمن خدمت فرهنگیان تدریس داشته ام . نوشتن را بیش از هر سرگرمی دیگری دوست دارم یاد گرفته ام حرفم را بدون لكنت زبان و با حفظ احترام و رعایت حقوق دیگران به زبان آورم . مفتخرم كه خداوند توفیقی نصیب نمود تا در ایجاد سازش صدها اختلاف خانوادگی سهمی كوچك داشته باشم چرا كه به این كلام گهر بار رسول اعظم حضرت محمد(ص) باور دارم كه هیچ عبادتی برتر از ایجاد صلح و سازش میان مردم نیست و معلمی را تنها هنر خود می دانم پس از حدود دو سال از شروع به كار این وبلاگ این چند سطر را علیرغم میل باطنی ام و به اصرار برخی همراهان عزیز كه از میزان تحصیلات و ارتباط آن با نوشته هایم سؤالاتی داشتند نگاشتم باشد كه مورد رضای حق تعالی و مقبول همراهان عزیز واقع شود .
موضوعات
آمار سایت
  بازدیدهای امروز : نفر
  بازدیدهای دیروز : نفر
  كل بازدیدها : نفر
  بازدید این ماه : نفر
  بازدید ماه قبل : نفر
  تعداد نویسندگان : عدد
  كل مطالب : عدد
  آخرین بروز رسانی :
لینک های مفید
امکانات وب